Енергийната сигурност означава да сме независими от останалия свят. Ако Европа иска да запази своята енергийна сигурност, трябва да разполага с мощностите на ВЕИ, тъй като няма достатъчно фосилни горива. Трябва да имаме предвид както зеления преход, така и енергийната сигурност. Това каза Карел Крал, главен изпълнителен директор на Електрохолд, в ефира на предаването “Чиста енергия“ с водеща Вероника Денизова.
Според Крал интересът на бизнеса към зелената енергия би трябвало да е най-вече икономически.
“Според мен бизнесът все повече и повече ще се интересува от дългосрочни договори, ако това ще има икономически смисъл за тях. Икономическият смисъл е да си запазят дългосрочно цената, която ще бъде конкурентоспособна и която им дава възможност за устойчиво планиране и развитие на техния бизнес. Само ако икономическият мотив и опазването на околната среда вървят заедно, бизнесът ще има интерес.“
Крал разказа, че в момента тенденцията в Европа е да се сключват по-дългосрочни договори и най-големият соларен парк в България ФЕЦ Верила очаква още такива. Засега обаче запазва в тайна продажните цени на електроенергията, заложени в дългосрочен план при реализирането на проекта. Изпълнителният директор на Електрохолд коментира още инвестиционната среда за развитие на ВЕИ в България.
“Има липса на ясна стратегия относно колко и къде България да инвестира в зелена енергия. Имаме нужда от портфолио на зелена енергия, но процесът трябва да се направи ефективен както за нас, така и за инвеститорите. Това за съжаление не е факт затова предложихме с колеги да се преразгледа целият процес и да се направят промени в положителна посока.“
Крал изтъква, че акцентът върху зелена енергия не означава, че разходите на мрежата ще се понижат. По думите на госта всичко това е тясно обвързано с инвестициите и накрая трябва да се плати.
“Ние от доста време работим в посока дигитализация на мрежата. За да подкрепим развитието на зелена енергия и на трансформацията на енергетиката има две неща, които трябва да имаме предвид. На първо място е самият капацитет на мрежи. На второ място – самата дигитализация.“
В ефира на “Чиста енергия“ Карел Крал коментира и кампанията на Електрохолд “Независимост към зеления преход“, която предлага на битови клиенти изграждане на фотоволтаични електроцентрали за собствено потребление. Той споделя, че са в самото й начало работят с малки предприятия и стопански клиенти и вече имат над 100 проекта с малки фотоволтаици. Крал обаче се готви за момента, когато фотоволтаичните електроцентрали за собствено потребление ще станат още по-интересни на обществото и е убеден, че това време наближава.
Източник:
https://www.bloombergtv.bg/a/17-v-razvitie/120072-evropa-se-nuzhdae-ot-vei-za-da-zapazi-svoyata-energiyna-nezavisimost?utm_source=dnes&utm_medium=box&utm_campaign=home