БНЕБ започва организирането на пазар на гаранции за произход
Българската независима енергийна борса (БНЕБ) стартира организирането на пазар на гаранциите за произход на произведената електроенергия, след като в извънреден брой на Държавен вестник от 02.02.2023 г. беше обнародван Законът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката (ЗЕ).
Текстовете в закона регламентират задължението на притежателя на лицензия за организиране на борсов пазар за електрическа енергия (към момента в България това е само БНЕБ) да организира борсов пазар на гаранции за произход.
Можете да прочетете пълния текст на Закона тук: https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135475623
БНЕБ вече предприема стъпки за създаването на платформа за търговия на гаранциите за произход. Изграждането на прозрачен, обективен и ефективен пазар за гаранции за произход е една от главните цели на енергийната борса за 2023 година.
Ето какво сподели по темата Константин Константинов, изпълнителен директор на БНЕБ:
“С оглед на нарастващия стремеж на европейските компании към постигане на нисковъглероден отпечатък, гаранциите за произход се превръщат в популярен инструмент за насърчаване на производството и потреблението на ВЕИ енергия, като същевременно гарантират произхода ѝ.”
Какво представляват гаранциите за произход на електроенергия?
Най-просто казано: всяка гаранция за произход е електронен документ, който удостоверява, че единица електроенергия е произведена изцяло от ВЕИ (възобновяеми енергийни източници).
1 MWh произведена електроенергия от ВЕИ = 1 гаранция за произход
Гаранциите не само удостоверяват произхода на произведената електрическа енергия, но и предоставят всички ключови подробности за нея: местоположението на обектите на производителите, датите на производство, капацитетът на съоръженията, използваните технологии при производството и други.
Търговията с гаранции за произход дава възможност на всички производители на енергия от ВЕИ да прехвърлят своите гаранции на трета страна (възможно е купувачът да е и от чужбина) и по този начин да получат допълнителни доходи.
Това означава, че освен цената на енергията, която търгуват, производителите могат да получат и приходи от гаранциите за произход.
Няма фиксирана цена за гаранциите – стойността им, както при всеки друг продукт на свободния пазар, зависи от пазарното предлагане и търсене.
Картината на пазара на енергия от ВЕИ в момента
Политиките на Европейския съюз за насърчаването на пазара на енергия, произведена от възобновяеми източници, се развиха изключително бързо през последните няколко години.
Основната цел е всички страни-членки на ЕС да увеличат използването на алтернативите на изкопаемите горива, за да се намалят емисиите на парниковите газове и за да се постигне по-добра диверсификация на енергийните доставки.
Този процес беше катализиран от енергийната криза, която настъпи през 2022 г. За да се реагира адекватно на кризата, е необходимо бързо адаптиране и намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива.
В резултат на това през май 2022 Европейската комисия увеличи целта за дела на възобновяемите енергийни източници до 45% към 2030 година.
Прочетете повече в сайта на Европейския парламент: https://www.europarl.europa.eu/factsheets/bg/sheet/70/енергия-от-възобновяеми-източници
Гаранциите за произход са доказателство за потребителите, че техният доставчик произвежда електроенергия от ВЕИ спрямо всички международни директиви.
Това превръща този инвестиционен продукт в още един полезен инструмент, който ще насърчи производството и потреблението на зелена енергия в страните от Европейския съюз.
Гаранциите за произход са нова възможност да участвате на свободния пазар на електроенергия от ВЕИ и да увеличите доходите си.
Източник:
БНЕБ започва организирането на пазар на гаранции за произход